ANA SAYFA
Hamilelikte migrenin ilacı akupunktur
Akupunktur ile fibromiyalji tedavisi
Dr. Ebru Egemen UYSAL Kimdir?
Dr. Berna Şadiye Egemen Kimdir?
İletişim Bilgileri, Kroki ve Çalışma Saatlerimiz
Akupunkturla Tedavi Edilen Hastalıklar
Akupunktur İle Kolay ve Kalıcı Zayıflama
Akupunktur Nedir?
Akupunkturun Tedavi Etkisi
Mezoterapi
Lipoliz
BESİN DUYARLILIK TESTİ Nedir ?
Akupunktur ile tüp bebek destek tedavisi
Akupunktur ile hamilelikte mide bulantısı ve kusma tedavisi
Akupunktur İle Sigara Bırakma
Akupunktur İle Migren Ve Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi
Akupunktur İle Kalıcı Bel Fıtığı Tedavisi
Akupunktur İle Kalıcı Boyun Fıtığı Tedavisi
Akupunkturun Tarihi Ve Felsefesi
Sık Sorulan Sorular
Dünyada Ve Türkiye de Akupunktur
Tıbbi Masaj


AKUPUNKTUR İLE SİGARA BIRAKMA

* Sigaranın Zararları

* Nikotinden Kurtulmak Neden Zordur?

* Akupunkturun Etki Mekanizması

 

SİGARANIN ZARARLARI:

Sigara dumanında sağlık acısından zararlı 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Maddelerin çoğu kanserojendir. Ayrıca tütün ve sigara sarıldığı kağıdın yanmasından dolayı açığa  çıkan maddeler ve katran da kanserojen maddeler arasındadır.

HER 5 TİRYAKİDEN BİRİ KOAH HASTASI.

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığın kısaca KOAH Hastalığın en yaygın nedeni sigaradır.Sigara içen her beş kişiden biri KOAH'a yakalanıyor. KOAH hava yollarıyla akciğer dokusunun zararlı duman ve gazlardan etkilenerek hasar görmesiyle oluşan, nefes darlığıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.Erken evrede KOAH'da yakınmalar fazla olmadığı için hekime baş vurulmiyor.Hafif sorunu olan  da hekimin -Sigarayı Bırak- demesinden korktuğu için hekime gitmiyor.Ancak zamanla nefes darlığın artması yüzünden hasta günlük işleri bile yapamayacak duruma geliyor.Ayrıca bu hastalık bazen astımla da karıştırılabiliyor.

Sigara hava yoluna girdiğinde mikropsuz iltihap oluşturiyor.Hücreler iltihabı düzeltmek için  hava yoluna göçüyor, bu arada bu hücreler bir çok madde salgılayarak hava yolunu daraltıyor.Akciğerin ana hava değişim yeri olan hava keseleri de sigara dumanın yol açtığı bu iltihapla yırtıliyor. Daralan hava yolu ve keseleri, oksijenin kana geçmesini, karbondioksidin dışarı çıkması görevini yerine getiremiyor. Ve nefes darlığıyla başlayan, basit günlük işleri bile yapamayacak duruma kadar ilerleyen süreç başlıyor. 

Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere, ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserine neden oluyor.

Ayrıca sigara kalp krizi, hipertansiyon, inme, damar tıkanıklığına, ülsere sebep olur. Damarlar üzerinde vazokonstriktör etki (büzüşme) yaparak ayak ülserinin oluşumuna ve arteriel damar yetersizlik ve tıkanmalarına neden olabilir (Burger hastalığı). Erkeklerde empotansa neden olabilir, hamilelerde düşük yapmaya neden olabilir. Eğer sigara içen şahısta Şeker hastalığı varsa sigara sinir ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkmasını hızlandırır.

Sigara içilen evde ki yaşayan bebeklerde ve çocuklarda bir takım rahatsızlıklara daha sık rastlanır. Ani bebek ölüm riski 2,5 kat, bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat, astım ve alerjik hastalık 5 kat fazla görülür. Ayrıca, çocuklarda zatürre ve bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları belirgin şekilde artar, davranış bozukluklarına daha sık rastlanır.

Sigaranın yaratığı hastalıkların yanında,bunun kadar önemli bir diğer nokta ise, eğer evinizde sigara içiyorsanız çocuklarınız da potensiyel bir sigara tiryakisidir demektir.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre 15-18 yaş arası gençlerde sigaraya başlama oranı %40, 11-14 yaş ve 19-21 yaş grubunda ise %20.

                                          

NİKOTİNDEN KURTULMAK NEDEN ZORDUR?

İnsanlarda sigaranın haz ve keyif verdiği düşüncesi vardır, oysa nikotinin beyine en ufak bir pozitif katkısı yoktur. Nikotin yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan uyarıcı bir madde.Nikotin sigara dumanıyla birlikte hızla akciğerlere ulaşıyor ve buradan kana karışiyor.Bu yolla sadece sekiz saniyede beyne etki ediyor.Sigara bağımlılığın hem fiziksel —organik hem psikolojik bağımlılık türü olması tek başına irade ile sigarayı bırakma yöntemi çoğu zaman başarısız kalır. Ancak akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakma başarı oranı %90-95 tir. Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Toplam 4 akupunktur seansı yeterlidir. Seanslar her gün yada gün aşırı yapılır. Seanslar 20 dakika sürer. Tedavi süresince tek bir sigara içilmemesi ve nikotin içeren maddelerin kullanılmaması gerekir.

Alkol ve eroin bağımlılığı gibi bu da bir madde bağımlılığı ve akupunkturla vücut bu maddeden temizlenir. Ama unutmamak lazım bağımlılık asla iyileşmez ve ömür boyu bir uykuda kalır. Sigarayı bıraktıktan sonra 1 nefes dahi çekerseniz uykuda ki olan bağımlılık tekrar uyanır. Sigarayı bırakan şahıs 6 ay sigara içmese bağımlılık sorununu çözmüştür demek. Eğer 6 ay içinde bir sıkıntı yaşar ve sigara isteği duyarsa yine 1 yada 2 akupunktur seansı yapılabilir.6 ay geçtikten sonra yeniden sigaraya dönmesi vücudu istediği için değil,kendi tercihi olduğu içindir.

AKUPUNKTURUN ETKİ MEKANİZMASI

Nikotin beyinde endorfin salgılayan reseptorleri (sinir uçları) inhibe ediyor (durduriyor). Sigara içilmediğinde, nikotin ortadan kalktığında akupunktur bu sinir uçları uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına ve nikotin eksikliğine bağlı yoksunluk belirtilerin azalmasına neden olmaktadır.

Yoksunluk belirtileri nelerdir?

Gerginlik, sinirlilik, uyku kalitenin bozulması, yorgunluk, dilde ve başta uyuşma ve boşluk hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği, baş ağrısı, ishal veya kabızlık ve iştah artışıdır. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Sigarayı bırakmak isteyende tüm yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz. Belirtiler ilk 72 saat şiddetlidir ve 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

Kliniğimizde sigara bırakma tedavisinde kulak akupunkturu uygulanmakta. Kulakta özel cihazla tespit edilmiş refleks noktaları akupunktur igneleri ile uyarılması sonucunda endorfin salgılanmakta. Endorfin salgilandığında nikotin isteği olmuyor ve  sigarasız günler  rahat ve keyifli geçiyor.

Akupunktur randevusu almak veya daha detaylı bilgi için lütfen 216 384 20 85-384 20 86 kliniğimizin telefon numaralarıdan bizi arayınız.

 


2005 ® WWW.DREBRUAKUPUNKTUR.COM